Yüzülebilir Körfez Projesi 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde gerek ihbar, gerekse rutin denetimleri ile deniz kirliliğine neden olabilecek problemleri tespit ederek; ilgili kurum/kuruluşlarla işbirliğinde kirliliğe neden olacak sorunları ortadan kaldırmak için titizlikle çalışmalar yürütüyor, ayrıca ekip; üniversiteler, çeşitli devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile beraber projeler yürütüyor.

Körfez kirliliğini önleyebilmek için, koruyucu ve kirlilik engelleyici rutin denetim ve hizmetler devam ediyor.

Belediyemize ait Mavi Körfez-2 deniz süpürge gemisi, Mavi Körfez-3 deniz süpürge gemisi, Çevre 1 teknesi ve kara ekibimizden oluşan personelimiz, her gün körfezde biriken çöpleri hem karadan hem denizden topluyor.    

Mavi Körfez 1 denetim botu ile İç Körfez’de atıkların yoğunlaştığı bölgeler belirlenerek kirliliğe hızla müdahele ediliyor. 

2013 yılında alınan Mavi Körfez-2 deniz süpürge gemisi, su kesiminin çok düşük olması nedeniyle sığ olan kıyılarda da yüzer çöpleri toplayabilirken,  2017 yılı Mart ayında alımı tamamlanan Mavi Körfez-3 deniz süpürge gemisi ise yüzer atıkları toplayabildiği gibi; olası deniz kazalarında oluşabilecek petrol kirliliğine müdahale edebilecek donanıma sahip.

Ekiplerin topladığı çöpün bertarafında gövde üstü vinçli hidrolik sıkıştırmalı çöp kamyonu da bulunuyor.

İzmir İç Körfezden; 2018 yılında 640 ton, 2019 yılında 450 ton ve 2020 yılı Eylül ayına kadar ise 280 ton yüzer çöp toplandı.

s851009_16_9_1587898768-880x495.jpg
s117623.jpg
s837814.jpg
s130818.jpg

İzmir'in Balıkları

629 kilometrelik bir kıyı şeridi uzunluğuna sahip olan İzmir’in sularında tabii ki sayısız balık türü yaşıyor. Balık türü çeşitliliği bakımından Akdeniz ile birlikte Marmara ve Karadeniz’e oranla daha zengin olan Ege’nin incisi İzmir’de, körfez ve civarındaki sularda 200’ün üzerinde balık türü var.

200 kilometrekarelik alanı ve 11,5 milyar metreküplük su kapasitesi ile birçok balık türünün üreme, beslenme ve gelişme alanı olan körfezde balıkçılık, uygun balıkçılık alanları ve çok sayıda teknenin barındığı limanlar sayesinde bölge için çok önemli bir sektör haline gelmiş durumda.

İzmir’deki başlıca balıkçılık merkezleri kuzeyden güneye doğru Dikili, Çandarlı, Aliağa, Foça, Homa Dalyanı ve civarı, Güzelbahçe, Urla, Özbek, Mordoğan, Karaburun, Yeni Liman, Dalyanköy, Çeşme, Sığacık ve Gümüldür.

Sardalye, yaklaşık 467 ton üretim miktarı ile İzmir’de en fazla yakalanan balık türü. Onu yaklaşık 390 ton üretim miktarı ile hamsi takip ediyor.

Bu iki tür haricinde sırasıyla kefal, kupes ve tirsi balıkları da üretim miktarları bakımından İzmir balıkçılığının önde gelen türleri arasında yer alıyor.

Toplam 191 ton üretim miktarı ile barbunyatekir ise “en lezzetlisi İzmir’de bulunan balıklar” deyince akla gelen ilk tür ve İzmir’in sembol balığı.

Körfez’in kuzeyinde ise topan, mavraki, kastros, sarıkulak ve ceran gibi kefal türleri bulunuyor.

Çipura ve levrek türlerinin de önemli miktarda avcılığı yapılıyor.

Dil balığı ve yılan balığı da üretim kapasiteleri daha kısıtlı olsa da İzmir’de yetiştiriciliği yapılan balıklar arasında.

Mercan, mırmır, ısparoz, palamuttorik, istavrit, karagöz ve uskumru da mevsime göre İzmir’deki balık restoranlarının menülerinde kendilerine yer buluyor.

Deniz balıkları haricinde, başta ahtapot, kalamar, mürekkep balığı (sübye) ve karides gibi deniz ürünlerinin de İzmir’de önemli miktarda avcılığı yapılıyor.

Mavi Bayrak

Atık Alım Merkezi 

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslar arası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Marinalar içinse deniz suyu analizleri istenmemekle birlikte diğer kriterler benzerlik göstermektedir.

 

Mavi Bayrak, uluslararası niteliği ile de turizm açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü tatil yapmak için bilmediği, yeni tanıyacağı bir yere giderken, insanların uluslar arası garanti içeren ve özelliklerini bildiği bir plaja gitmek için plan yapması kolay olmaktadır. ‘Mavi Bayrak’ bu nedenle güçlü bir araçtır.

 

Avrupa’da 30 ülke olmak üzere dünya çapında toplam 45 ülkede uygulanmaktadır. Mavi Bayrak Programı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından koordine edilmekte ve Türkiye temsilciliğini Türkiye Çevre Eğitim Vakfı-TÜRÇEV yapmaktadır.

05062021_12278_0.jpg
05062021_12278_2.jpg

Tehlikeli Atıkların Yönetimi

 

Çöplerin Toplanması

Geri Dönüşüm Kutuları

Sintine Suyu Alım Olanakları

Tuvalet Suyu Alım Olanakları